Aksak © 2014    :    Tüm Hakları Saklıdır. -- Özveren Sokak No: 22-2 Demirtepe - ANKARA -- 0312 231 24 14 --info@aksakkulup.com

Kurumsal

Ankara Kültür Sanat Kulübü Derneği kısa adıyla AKSAK 2013 yılının Ağustos ayında resmi olarak faaliyete geçmiştir. Yedi arkadaşın bir araya gelerek kurduğu AKSAK ilk olarak dans alanında faaliyetlerine başlamıştır. Ancak zamanla gelen talep üzerine, diğer sanat dallarında da etkin bir rol edinmeyi hedef almıştır. Bu kapsamda halihazırda AKSAK

Halk Dansları

Müzik

Modern Dans

Bale

Latin dansları alanlarında kurslar vermektedir. Büyük bir sanat merkezi olma yolunda ilerleyen AKSAK kuruluşundan bu yana verdiği kurslar ve yaptığı etkinliklerle her yeni yılda kursiyer sayısını artırarak ailesini gün geçtikçe büyütmektedir. "Biz Bir Aileyiz" sloganıyla yola başlayan AKSAK hiçbir kurum ya da kuruluştan destek almadan yoluna devam etmektedir. En büyük hedefi Sanat yapmak olan bizler ağırlıklı olarak Halk Dansları eğitimleri vermekteyiz.

 

Halk Danslarına modern bir bakış açısıyla yaklaşan AKSAK, bu alanda sahne sanatlarının zenginliklerini kullanarak projeler üretmekte ve eğitimlerine bu yönde devam etmektedir. AKSAK her yıl halk dansları projelerini çağın gerektirdiği teknikleri kullanarak sahnelemektedir. Projelerinde belli bir konuya, duyguya sahnede yer verirken, sahnelediği projeleri yıl içerisinde de seyirciyle buluşturmaktadır. Diğer kuruluşların aksine yöre bazlı çalışmamaktadır.  Her yöreden adımlar kullanarak konuya ve duyguya uygun projeler çıkartmaktadır.

 

Sanata ve sanatın gücüne inanan AKSAK'ın amaçlarından birisi de halk danslarının ülkemizde bir sahne sanatı olduğunu kabullendirmektir. Kültürümüzün köklü duruşunu, değişmez geleneklerimizi, özgün oyunlarımızı ve  müziğimizi dünyanın her noktasına taşımanın en güzel şekli sanatımızı çağın gerektirdiği ölçülerde sahneye taşımaktır. Bu amaçla yol başlayan AKSAK kuruluşunun ilk yılında iki büyük projeye imza atmıştır. Bunlardan biri Almanya'ya göçü anlatan BİR BAVUL UMUT, diğeri ise Türk edebiyatı ve Anadolu anlatılarından beslenen AŞK adlı gösteridir. AKSAK 2014-2015 Sezonunda Türkiye^de bir ilke imza atarak, Sadık Şendil'in ölümsüz eseri olan "Yedi Kocalı Hürmüz"ü sahneye HALK DANSLARIYLA taşımıştır.